Historia Taurusa

Taurus miał swój początek jeszcze przed powstaniem firmy Box Electronics. Był to koniec lat siedemdziesiątych. Pierwsze wzmacniacze powstały wtedy na potrzeby zespołów, w których grał gitarzysta i jednocześnie pasjonat elektroakustyki - Adam Kozakiewicz. To on był projektantem, wykonawcą i pierwszym użytkownikiem tych wzmacniaczy. Adam, wraz z grupą muzyków, założył w 1981 roku zespół rockowy Pick Up, a następnie Jeep. Cały zespół grał wówczas na nagłośnieniu i wzmacniaczach instrumentalnych zaprojektowanych i wykonanych przez niego. W tym samym roku powstała także jego pierwsza konstrukcja o nazwie Taurus. Był to wzmacniacz do basu, później tą samą nazwą ochrzczony został jego następny ulubiony piec gitarowy.

W roku 1983 Adam grając cały czas aktywnie w zespole Jeep, zdecydował się na założenie firmy specjalizującej się w produkcji wzmacniaczy gitarowych i basowych. Tak powstała firma Box Electronics. Był to jednocześnie okres drobnych sukcesów zespołu Jeep: w roku 1981 III nagroda w Jarocinie, obok TSA i LSD, następnie udział w Pop Session w Sopocie oraz Rockowisku w Łodzi. Zespół wydał parę singli („Grzesznica”, „Fart”) oraz nakręcił kilka wideoklipów. Po sześciu latach wspólnego grania, członkowie zespołu rozjechali się po świecie w poszukiwaniu nowych horyzontów, tak więc Jeep przestał istnieć.

Adam pozostał w kraju i całą swoją energię oraz doświadczenie jako elektronik i muzyk przeniósł na rozwijanie firmy Box Electronics. Na początku lat 90. zaczęło pojawiać się na polskim rynku coraz więcej zachodnich wzmacniaczy gitarowych i basowych. Głodni tego sprzętu muzycy najchętniej wybierali produkt zagraniczny. Był to niezwykle trudny okres dla przetrwania młodej wówczas marki Box Electronics. Wzmacniacze instrumentalne były produkowane w tym okresie głównie na indywidualne zamówienia muzyków, natomiast wymogi rynku powodowały, że Box Electronics zaczął coraz bardziej rozwijać swoją produkcję w kierunku systemów nagłaśniających. Cały czas jednak wzmacniacze gitarowe i basowe pozostały pasją założyciela firmy i osób z nim współpracujących. Uparta chęć kontynuowania produkcji tych urządzeń spowodowała, że w roku 1999 firma przystąpiła do pracy nad stworzeniem całkiem nowej serii wzmacniaczy. Sentyment właściciela firmy do swoich pierwszych pieców sprawił, że ponownie pojawiła się nazwa Taurus. Na początku nowego projektu, pod nazwą Taurus powstawały wzmacniacze basowe i gitarowe. Później cała uwaga i energia firmy skierowana została na stworzenie bezkompromisowych wzmacniaczy basowych.

Ostatnie lata były dla Taurusa czasem nowych pomysłów oraz udoskonalania produktów, co zaowocowało stworzeniem linii butikowych wzmacniaczy, posiadających własny, unikalny charakter oraz wyjątkowe brzmienie.
Powstała też cała linia efektów podłogowych. W roku 2011 firma jako pierwsza wprowadziła na rynek profesjonalny wzmacniacz gitarowy w formie stomboxa o nazwie Stomp-Head. Jest to pierwsza tego typu konstrukcja wzmacniacza o tak małych gabarytach i wadze, która posiada możliwości jakie do tej pory dawały tylko tradycyjne lampowe head'y.  

Archiwalne ciekawostki

Oto historyczne próbki tego jak brzmiał zespół Adama na pierwszych wzmacniaczach jego konstrukcji. Jedyna zachowana kopia miernej jakości z roku 1981 -  amatorski zespół Pick Up w szalonych riffach gitarowych.

Pick Up 1981r.

PICK UP 1981r PICK UP 1981r

Pick Up 1981

Zespół Pick Up 1981r
Od lewej: Marek (bas), Adam(git), Bizon(voc), Paweł(git), Jacek (perk)