Wzmacniacze basowe

Czym różni się seria black line od silver line ?
Black Line oraz Silver Line posiadają te same najważniejsze cechy decydujące o charakterze brzmienia Taurusa.
Seria Silver Line jest wzbogacona o dodatkowe opcje pozwalające na większe możliwości kreowania barwy dźwięku.

Czy Taurus zbudowany jest na układach analogowych czy cyfrowych?
Wzmacniacze Taurus oparte są na klasycznych analogowych rozwiązaniach zapewniających największą wierność oraz dynamikę dźwięku. Wzmacniacze mocy pracują w typowej klasie AB.
Jedyny z modeli, Taurus Qube-450 to hybryda analogowego preampu z końcówką mocy o bardzo dużej sprawności, pracującej w klasie D.

Z jaką impedancją kolumn mogą pracować wzmacniacze Taurus ?
Wszystkie wzmacniacze mogą pracować z kolumnami o impedancji 4ohm i 8ohm. Maksymalna moc wzmacniaczy jest podawana dla impedancji 4ohm. Wyjątkiem jest wzmacniacz TH-Cross, który ma bardzo szeroki zakres impedancji od 2ohm do 16ohm

Jak ustawiać barwę ?
Podstawowe elementy, które składają się na charakter brzmienia to barwa dźwięku oraz jego dynamika. Za barwę dźwięku odpowiada sekcja złożona z regulatorów BASS, TREBLE, EQ oraz przełączniki PUNCH, DBS i PRESENCE. Za poziom dynamiki dźwięku odpowiedzialne są regulatory GAIN i COMPRESSOR/LIMITER. Regulator MIX zmienia zarówno barwę jak i dynamikę dźwięku.
Sugerujemy abyś zaczął od ustawienia barwy tonu w instrumencie i we wzmacniaczu w pozycji zerowej (regulatory barwy na środek).
Nie zaleca się dublowania ustawień, tj. podkręcania regulatorów BASS lub TREBLE jednocześnie we wzmacniaczu i instrumencie.
Po ustawieniu barwy w instrumencie na zero, zapoznaj się jak działa barwa tonu Taurusa wspierana przez system MLO. Ustawianie barwy zacznij od regulatorów BASS i TREBLE - to one są najważniejszym elementem korekcji każdego wzmacniacza Taurus. Jeśli potrzebujesz dodatkowej korekcji, wykorzystaj możliwości, jakie daje parametryczny equalizer lub przełączniki barwy.

Co to jest PUNCH ?
Punch podbija barwę tonu w zakresie „mocnego środka”, powodując zwiększenie ekspresji dźwięku.

Co to jest DBS ?
DBS to system, który zapewnia dużą dynamikę oraz czytelność dźwięku przy niskich rejestrach. DBS sprawia, że najniższe struny odzywają się właściwie nawet na niewielkich, 10 calowych głośnikach.
Dodatkowo, na panelu wzmacniacza do dyspozycji jest przełącznik podbijający dynamikę basu, przydatny przy graniu na małej mocy.

Jak działa MLO ?
Standardowa barwa tonu podbija lub tłumi pasmo dźwięku o ściśle określonej częstotliwości. MLO to niekonwencjonalne rozwiązanie, które odbiega od powyższej zasady po to, aby dostosować parametry regulatorów do charakteru gitary basowej. System MLO w odpowiednich proporcjach balansuje zakres średnich częstotliwości, w zależności od ustawienia regulatorów BASS i TREBLE. W rezultacie MLO sprawia, że regulacja barwy dźwięku nie wpływa znacząco na ogólną głośność, jak ma to miejsce w standardowych rozwiązaniach. Dzięki temu, muzyk wyraźnie odczuwa samą zmianę barwy tonu instrumentu, a nie jego wzmocnienie.

Jak posługiwać się equalizerem parametrycznym ?
Przy użyciu equalizera, możesz precyzyjnie skorygować barwę średnich tonów. Equalizer parametryczny składa się z 2 regulatorów - MIDDLE i FREQUENCY. Regulacja polega na tym, że jeden z regulatorów [MIDDLE] służy do ustawiania poziomu średnich tonów, natomiast za pomocą drugiego [FREQUENCY] możesz wybrać odpowiedni zakres barwy średnich tonów, który chcesz korygować. Ustawienie regulatora MIDDLE w pozycji "0” powoduje, że equalizer nie wprowadza żadnej korekcji.

Jak ustawiać GAIN ?
Zalecamy na początek ustawić regulator GAIN w pozycji minimum True Gain. W Taurusie pozycja minimalna nie wycisza sygnału do zera; w tej pozycji do sekcji preampu jest przekazywany prawdziwy sygnał z gitary bez żadnego wzmocnienia ani tłumienia. Jest to optymalna pozycja, od której należy zacząć. Następnym krokiem jest ustawienie VOLUME. Dopiero teraz, jeśli uznasz, że potrzebujesz więcej GAIN'u, ustaw regulator w odpowiedniej pozycji. Podczas regulowania GAIN'em należy zwrócić uwagę, aby nie dopuścić do przesterowania przedwzmacniacza przy zbyt mocnym uderzaniu w struny.

Do czego służy regulator MIX ?
Regulator MIX występuje we wzmacniaczach z podwójnym preampem tranzystorowym i lampowym, lub też symulującym lampy. Umożliwia on miksowanie obu kanałów przedwzmacniacza, dając dodatkowe możliwości kreowania charakteru brzmienia.

Jak posługiwać się kompresorem i limiterem ?
Kompresor-limiter wpływa na kształtowanie dynamiki dźwięku. Jeśli chcesz ograniczyć maksymalny poziom dynamiki, wystarczy regulator limitera ustawić w odpowiedniej pozycji, przy której będą redukowane tylko nadmierne impulsy sygnału. Działanie limitera sygnalizowane jest świeceniem diody LED. Jeśli chcesz uzyskać kompresję dźwięku należy tym samym regulatorem zwiększać czułość aż uzyskasz wyrównanie dźwięku (kompresję) na oczekiwanym poziomie. Wpływ na kompresję ma także ustawienie regulatora GAIN. Im więcej GAN'u tym głębsza kompresja.

Do czego służą gniazda pętli efektów ?
Gniazda pętli efektów umożliwiają podłączenie efektów w sekcję preampu. Wówczas instrument podłączany jest bezpośrednio do wejścia wzmacniacza. W niektórych przypadkach jest to bardziej korzystne rozwiązanie niż podłączanie efektów pomiędzy instrumentem a wzmacniaczem.

Do czego służy przełącznik LINE PRE/POST ?
Przełącznik umożliwia posłanie sygnału ze wzmacniacza do miksera po korekcji barwy tonu „POST-EQ”, lub z pominięciem korekcji barwy „PRE”. Często zdarza się, że sygnał z wyjścia POST-EQ z udziałem korekcji wzmacniacza sprawia problemy przy ustawieniu właściwej barwy na szerokopasmowych kolumnach typu Front Line. Aby temu zapobiec, wszystkie wzmacniacze z serii Silver Line posiadają wyjście liniowe „True voice”. Dzięki temu, dźwięk posyłany ze wzmacniacza do miksera za pośrednictwem wyjścia LINE-POST-EQ ma charakter taki, jaki słyszymy na własnym zestawie głośnikowym.

Co to jest przełącznik GROUND LIFT ?
Przełącznik odcina “masę” od gniazda LINE OUT. Wykorzystywany jest w celu uniknięcia powstawania pętli masowych w obwodach sygnałowych pomiędzy zewnętrznymi urządzeniami podłączonymi do gniazda LINE-OUT. Pętle masy są przyczyną powstawania słyszalnych przydźwięków sieciowych.

Czy mogę używać wzmacniacza bez podłączonych kolumn głośnikowych ?
Wszystkie wzmacniacze Taurus mogą pracować bez podłączenia kolumn głośnikowych.